Застосовані терміни
У МСБО 40 використовується термін «нерухомість, зайнята власником», а у П(С)БО 32 -«операційна нерухомість». Ці різні терміни служать для визначення одного й того ж поняття.
Моделі оцінки інвестиційної нерухомості. Перевага однієї моделі подальшої оцінки над іншою.
МСБО 40 на відміну від П(С)БО 32 віддає перевагу підходу до оцінки за справедливою вартістю. Так, п. 31 МСБО 40 підкреслює малоймовірність того, що «заміна моделі справедливої вартості на модель оцінки за собівартістю призведе до більш відповідного подання».
Припинення застосування моделі справедливої вартості
МСБО 40 передбачає застосування моделі справедливої вартості, якщо її стали використовувати для об’єкта нерухомості, аж до його вибуття.
П(С)БО 32 (п. 17) рекомендує використовувати модель справедливої вартості до того моменту, поки є можливість достовірно визначити справедливу вартість.
Відображення в обліку вартості основних засобів, які передаються в оренду разом з інвестиційною нерухомістю
За МСБО 40 кондиціонери, меблі, ліфти, які встановлені на об’єкті оренди, входять до його вартості (у орендодавця) і окремо не обліковуються як об’єкти основних засобів. У П(С)БО 32 меблі (на відміну від ліфтів та кондиціонерів) рекомендовано обліковувати окремо від об’єкту нерухомості.
Незалежна оцінка об’єкта інвестиційної нерухомості
У Основах для висновків до МСБО 40 досить детально розглянуто питання незалежної оцінки об’єктів інвестиційної нерухомості і випадків, коли неможливо достовірно визначити справедливу вартість об’єкта нерухомості. У П(С)БО 32 цьому питанню уваги не приділено.
Відображення в обліку збільшення та зменшення балансової вартості нерухомості
Згідно п. 62 МСБО 40 збільшення або зменшення балансової вартості інвестиційної нерухомості визнається як чистий прибуток або збиток.
У П(С)БО 32 (п. 22) сказано, що «сума збільшення або зменшення справедливої вартості інвестиційної нерухомості на дату балансу відображається у складі іншого операційного доходу або інших витрат операційної діяльності відповідно».
Таким чином, у певних випадках національні стандарти надають більш детальні рекомендації щодо віднесення доходів і витрат до відповідного центру.
Читайте також:
1. Відмінності між П(С)БО та МСФЗ: вимоги до фінансової звітності
2. Відмінності у відображенні подій після дати балансу за МСБО 10 та П(С)БО 6
3. Облік основних засобів за МСБО 16 і П(С)БО 7
4. Облік нематеріальних активів за національними П(С)БО і МСФЗ (порівняння МСБО 38 та П(С)БО 8 )
5. Відмінності в обліку оренди за МСБО 17 і П(С)БО 14
7. Відмінності в обліку фінансових інвестицій та фінансових інструментів
8. Відмінності в обліку зменшення корисності активів за МСБО 36 і П(С)БО 28
10. Відмінності у відображенні запасів за МСБО 2 та ПСБО 9
12. Облік об’єднання бізнесу за МСФЗ 3 та П(С)БО 19
Автор: канд. ек. наук, доцент Л. М. Руденко
Публікація в інших виданнях можлива тільки за умови отримання згоди автора