Терміни та суттєві поняття, які використовуються у стандартах
У П(С)БО 14 відсутні поняття: валові інвестиції в оренду та чисті інвестиції в оренду, які містяться у МСБО 17.
Припустима ставка відсотка при оренді
У МСБО 17 вказаний термін означає ставку дисконту, яка на початку строку оренди використовується для визначення справедливої вартості активу, зданого в оренду та будь-яких первісних прямих витрат орендодавця. У П(С)БО таке поняття як припустима ставка відсотку (у зв’язку із ставкою дисконтування) відсутнє.
Поняття «ставка відсотка на можливі позики орендаря», яка також може використовуватися як ставка дисконтування, у П(С)БО 14 має інший зміст. Про зв’язок ставки відсотка на можливі позики із ставкою дисконтування не згадується.
Початок оренди та початок строку оренди
В МСБО 17 вказані поняття визначені й розмежовані (коли оренду класифікують і коли відбувається визнання), у П(С)БО 14 вони відсутні.
Незароблений фінансовий дохід
У МСБО 17 незароблений фінансовий дохід визначений як різниця між валовими інвестиціями в оренду та чистими інвестиціями в оренду. У П(С)БО 14 таке поняття відсутнє.
Початкові (первісні) прямі витрати
Початкові (первісні) прямі витрати — додаткові витрати, які прямо відносяться на ведення переговорів та укладання орендодавцем угоди про оренду. Вказані витрати орендодавцем включаються до дебіторської заборгованості за майно, надане в фінансову оренду та до балансової вартості активу, переданого у операційну оренду. У П(С)БО 14 інформація про вказані поняття відсутня.
Класифікація критеріїв віднесення оренди до фінансової
У МСБО 17 критерії віднесення оренди до фінансової розділені на дві групи – основні (5 ознак) та додаткові (3 ознаки). У П(С)БО 14 перелік всіх ознак подано разом. Після внесення змін до П(С)БО 14 у 2008 році склад ознак віднесення оренди до фінансової у МСБО 17 та П(С)БО 14 не відрізняються. У МСБО 17 підкреслюється, що операції з оренди відображаються в обліку та подаються відповідно до їх сутності, а не за юридичною формою. У П(С)БО цей принцип витримано, але у тексті П(С)БО 14 не наведено.
Зв’язок суми витрат орендаря на амортизацію активу з сумою орендних платежів
У МСБО 17 підкреслено, що між вказаними величинами прямий зв’язок відсутній, тому залишкова вартість активу та сума заборгованості за об’єкт у орендаря не співпадають. У П(С)БО 14 така теза відсутня, хоча є важливою.
Відображення в обліку оренди земельної ділянки і будівлі
У П(С)БО 14 вказаному питанню уваги не приділено, тоді як у МСБО 17 п.п. 14-17 присвячені відображенню в обліку оренди будівлі разом з земельною ділянкою, розглянуто різні ситуації, які впливають на класифікацію оренди.
Читайте також:
1. Відмінності між П(С)БО та МСФЗ: вимоги до фінансової звітності
2. Відмінності у відображенні подій після дати балансу за МСБО 10 та П(С)БО 6
3. Облік основних засобів за МСБО 16 і П(С)БО 7
4. Облік інвестиційної нерухомості за національними П(С)БО і МСФЗ (порівняння МСБО 40 та П(С)БО 32)
5. Облік нематеріальних активів за національними П(С)БО і МСФЗ (порівняння МСБО 38 та П(С)БО 8 )
7. Відмінності в обліку фінансових інвестицій та фінансових інструментів
8. Відмінності в обліку зменшення корисності активів за МСБО 36 і П(С)БО 28
10. Відмінності у відображенні запасів за МСБО 2 та ПСБО 9
12. Облік об’єднання бізнесу за МСФЗ 3 та П(С)БО 19
Автор: канд. ек. наук, доцент Л. М. Руденко
Публікація в інших виданнях можлива тільки за умови отримання згоди автора